Hlíva ústřičná
Límcovka obří
Opeňka měnlivá
Penízovka sametonohá
Polnička topolová
Šii-také
Ucho Jidášovo
Žampion

Recepty

Význam hub ve výživě člověka

V naší české kuchyni jsou houby tradičně zastoupeny a dávají pokrmům charakteristickou chuť a vůni. Kromě chuťových vlastností mají houby významnou výživovou a nutriční hodnotu. V tomto směru můžeme houby z přírody nahradit pěstovanými. Zvláště houby dřevokazné (hlíva ústřičná, penízovka sametonohá a houževnatec jedlý - Šii-také) obsahují množství zdraví prospěšných látek. Jde zejména o množství bílkovin, vitamínů a cytostatických látek.
Houby také obsahují látky, které jsou účinné při snižování hladiny cholesterolu, snižování krevního tlaku a úpravě hladiny cukru při onemocnění cukrovkou. Velmi významné jsou též účinky antialergické a účinky preventivně protinádorové. Tyto významné účinky vedly i k výrobě léků z hlívy ústřičné (např. Remasan). Tyto látky se vyskytují v nejúčinnější formě právě v čerstvých plodnicích. Všechny tyto vlastnosti některých dřevokazných hub nám dávají do budoucnosti dobrou naději ve vypořádání se s řadou civilizačních chorob.

Léčivé účinky pěstovaných hub

Již staré východoasijské kultury znaly některé léčivé účinky hub. I z písemných záznamů ze středověku vyplývá, že se některé houby úspěšně používaly v lidovém léčení. Ještě dnes v Japonsku říká houbě šii-také "houba dlouhověkosti" nebo "elixír věčného mládí". V poslední době se i významné vědecké instituce na celém světě zabývají léčivými účinky hub. A proto zde uvádíme některé výsledky výzkumů z oblasti léčivých účinků pěstovaných hub.

HLÍVY: ( ústřičná, plicní, miskovitá, máčková )

ŠII-TAKÉ: ( houževnatec jedlý )

PENÍZOVKA SAMETONOHÁ:

POLNIČKA TOPOLOVÁ:

ŽAMPIONY:

Léčivé účinky hub lze využít zejména jako prevence, případně jako podpůrnou léčbu při chronických onemocněních. Pokud chceme plně využít příznivých účinků na lidské zdraví, je třeba zajistit pravidelnou konzumaci hub.

Výhodou této preventivní a podpůrné léčby je, že probíhá bez nežádoucích vedlejších účinků a na rozdíl od různých tabletek je tato prevence i velmi chutná.